IoT cihazlarının uygulamadan kontrolü.
01Akıllı ev ve cihaz kontrolü nedir, kimler için uygun?
Her işletmenin ihtiyacı farklıdır; yine de çoğu akıllı ev ve cihaz kontrolü projesinde şu başlıklar konuşulur:
- bildirim
- senaryo
- cihaz kontrolü
İhtiyaca göre GPS takip yazılımı, enerji tüketim izleme ve RFID takip sistemi da aynı yol haritasına eklenebilir.
02Hangi durumlarda akıllı ev ve cihaz kontrolü yaptırılır?
Makine ve sensör verisi elle okunduğunda
Akıllı ev ve cihaz kontrolü ile veri otomatik toplanır; geçmiş kayıtlar ve grafikler tek panelde görülür.
Cihaz kontrolü gerektiğinde
Cihaz kontrolü, akıllı ev ve cihaz kontrolü projesinde kapsamın başında konuşulan başlıklardandır; analizde kimin kullanacağı ve nasıl çalışacağı netleştirilir.
Özel bir cihaz yazılıma bağlanacaksa
Cihazın protokolü çözümlenir; seri port, USB veya ağ üzerinden bağlantı kurulur.
03Akıllı ev ve cihaz kontrolü planlarken bilinmesi gerekenler
- saha ziyareti ve kurulum ihtiyacı (bu hizmetlerde yerinde keşif planlanır).
- ağ (Wi-Fi, kablolu, GSM, LoRa)
- enerji/kesinti durumunda veri tamponlama
04Sık karşılaşılan durumlar
| Durum | Olası neden | Çözüm |
|---|---|---|
| Cihaz verisi aralıklı geliyor | Ağ kesintisi, tampon olmaması veya bağlantı ayarları | Ağ geçidinde yerel tampon ve yeniden bağlanma mantığı |
| Veritabanı hızla büyüyor | Her okuma ham haliyle saklanıyor | Özetleme, saklama süresi ve arşiv planı |
| Sensör değerleri gerçekle tutmuyor | Kalibrasyon eksik veya birim dönüşümü hatalı | Kalibrasyon kaydı ve register/birim eşleme kontrolü |
05Ağrı'da akıllı ev ve cihaz kontrolü: çalışma düzeni
PTT kayıtlarına göre Ağrı genelinde 8 ilçe ve 959 mahalle ve köy kaydı bulunur; il, Doğu Anadolu Bölgesi'ndedir. Ağrı'da PTT verisine göre 1 OSB/SB kaydı bulunur; bu bölgelerdeki üretim işletmeleri için akıllı ev ve cihaz kontrolü çoğunlukla iş emri, lot/izlenebilirlik ve mevcut ERP ile entegrasyonla birlikte planlanır.
Mesafe yazılım işinin önünde engel değildir: Ağrı'daki ekiplerle görüntülü görüşme, ekran paylaşımı ve test ortamı bağlantısıyla çalışılır; cihaz kurulumu veya saha keşfi gerekirse yerinde ziyaret planlanır.
Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki Hakkari, Malatya ve Kars gibi illerdeki işletmelerle de toplantılar uzaktan yapılır.
Ağrı bölgesinden akıllı ev ve cihaz kontrolü için ilk görüşmeyi telefonla yapabiliriz: 0540 003 19 81. İsterseniz kısa bir not bırakın, biz arayalım.
06İlk görüşmeden yayına
- İlk görüşme: Telefon, WhatsApp veya form üzerinden ihtiyacınızı ve mevcut durumu dinleriz.
- Analiz: Kimin neyi göreceği, hangi verinin nereden geleceği ve hangi işin önce çözüleceği netleştirilir.
- Kapsam ve yazılı teklif: Modüller, aşamalar ve teslim kriterleri yazılı bir kapsamla belirlenir; teklif bu kapsama göre verilir.
- Tasarım ve prototip: Tıklanabilir bir prototiple kullanıcı yolculuğu baştan sona denenir.
- Geliştirme ve test: Her teslimde çalışan bir sürüm test ortamında paylaşılır; hatalar canlıya çıkmadan giderilir.
- Yayın, veri aktarımı ve eğitim: Veri aktarımı doğrulandıktan sonra yayına geçilir; ekip için kısa kullanım kılavuzu hazırlanır.
- Bakım ve destek: Yayın sonrası izleme, güncelleme ve geliştirme talepleri bakım planıyla sürdürülür.
Notenerji/kesinti durumunda veri tamponlama
07Örnek kapsam hesabı
Örnek: IoT veri hacmi
- Sensör
- 440
- Okuma aralığı
- 15 dk
- Günlük veri noktası
- 42.240
- Aylık depolama (nokta başı ~100 bayt)
- 120,8 MB
Özetleme ve saklama süresi kuralları depolamayı belirgin azaltır. Not: örnek hesaptır; kesin plan analizde çıkar.
08Nasıl çalışıyoruz?
Çalışma düzenimizde sürüm kontrolü, otomatik testler, konteyner tabanlı yayın ve izleme araçları standarttır; her değişiklik bu adımlardan geçerek canlıya çıkar.
- Kapsam ve teslim kriterleri yazılı olur.
- Kaynak kod ve veri işletmeye teslim edilir.
- Her değişiklik önce test ortamında denenir.
Türkiye'nin 81 ilindeki işletmelerle uzaktan çalışıyoruz; Ağrı da bunlardan biri.
09Hangi durumlarda profesyonel destek gerekir?
Akıllı ev ve cihaz kontrolü işlerinde bazı durumlar plansız ilerlerse sonradan pahalıya mal olur:
- Alarm çok sık çalıyor: eşikler ve gecikme süreleri ayarlanmamış.
- Sensör değerleri gerçekle tutmuyor: kalibrasyon eksik veya birim dönüşümü hatalı.
- Kişisel veya finansal verinin işlendiği akışlar
- Birden fazla sistemle entegrasyon gerektiren işler
SSSSık sorulan sorular
Sadece Ağrı için mi çalışıyorsunuz?
Hayır, Türkiye'nin her ilindeki işletmelerle çalışıyoruz; Doğu Anadolu Bölgesi dahil tüm bölgelerde süreç aynı düzenle yürür.
Sahada kurulum için gelmeniz gerekir mi?
Yazılım ve panel uzaktan geliştirilir. Sensör montajı, ağ geçidi kurulumu veya PLC bağlantısının sahada test edilmesi gereken işlerde yerinde çalışma planlanır.
Akıllı ev ve cihaz kontrolü için hangi bilgiler hazırlanmalı?
Mevcut sürecin kısa anlatımı, kullanılan dosya ve program örnekleri, kullanıcı sayısı ve cihaz kontrolü gibi beklentiler ilk görüşme için yeterlidir; kapsam analizde netleşir.
Ağrı'da yüz yüze görüşebilir miyiz?
İşin büyük bölümü uzaktan yürür: ilk görüşme telefonla, sonraki toplantılar görüntülü yapılır. Kurulum ya da eğitim gerekiyorsa yerinde çalışma takvime eklenir.
Akıllı ev ve cihaz kontrolü hazır program yerine neden yaptırılır?
Hazır programlar genel ihtiyaca göre tasarlanır; işinize özgü kurallar, onay adımları veya entegrasyonlar varsa özel geliştirme bu farkı kapatır.
Akıllı ev ve cihaz kontrolü sonradan genişletilebilir mi?
Evet. Senaryo gibi özellikler ilk sürümde olmasa da modüler yapı sayesinde sürüm planıyla eklenebilir.
Proje ne kadar sürer?
Süre kapsam, entegrasyonlar ve içerik/veri hazırlığına göre değişir; analizden sonra aşamalı bir plan paylaşılır.
Kaynak kod bize mi ait olacak?
Sözleşmede yazılı olarak belirtilir; biz kaynak kodun ve verinin işletmeye teslim edildiği çalışma biçimini öneririz.
→İlgili sayfalar
Akıllı Ev ve Cihaz Kontrolü hakkında diğer konular
- Akıllı ev ve cihaz kontrolü firmasıFirma seçerken bakılacaklar
- Akıllı ev ve cihaz kontrolü bakım ve destekYayın sonrası bakım, güncelleme ve destek
- Akıllı ev ve cihaz kontrolü güvenlik ve KVKK uyumuYetki, yedek, log ve KVKK
- Akıllı ev ve cihaz kontrolü: hazır paket mi özel yazılım mı?Hazır çözüm ile özel geliştirmenin farkı
- Akıllı ev ve cihaz kontrolü özellikleri ve modülleriOlması gereken modüller ve özellikler
Ağrı'da ilgili hizmetler
Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki diğer iller
Ağrı ilçelerinde akıllı ev ve cihaz kontrolü yaptırma
Bu sayfada geçen kavramlar
- cihaz kontrolü
- senaryo
- bildirim
- eşik alarmı
- dashboard
- IoT
- sensör
- gateway
- RFID
- Ağrı